kiloya göre diyet- diyetisyen tuğçe sert

1 Adet Muz Kaç Kalori?

Faydalı meyve türleri arasında bulunan muz, zengin besin değerleri açısından kesinlikle tüketilmesi gereken meyvelerdendir. Zayıflamaya karar vermenin ardından uzmanın hazırlayacağı kiloya göre diyet listesi oluşturulması aşamasında meyve olarak muz da kullanılabilir.  Muz sayesinde gün boyunca yüksek enerjiye sahip olmak, özellikle de diyet programını pekiştirmesi amacıyla mutlaka yapılması gereken spor egzersizlerine günlük yaşam koşturmasından sonra yeterli düzeyde enerji kalmasını da sağlar. 1 adet muz 146 (kcal) kalori değerine sahiptir. Her ne kadar yüksek kalori değerine sahip olsa da özellikle spor yapanlar için iyi bir ara öğün seçeneğidir.

Sağlığımıza Etkisi

Muz, yüksek düzeyde enerji vermesinin yanı sıra çok yüksek miktarda lif, potasyum ve B6 vitaminlerini içeren bir meyvedir. Muzun, vücuda sağladığı faydalar oldukça geniş bir yelpaze oluştursa da en başlıca faydası böbreklerin temizlenmesini ve iyi performansta çalışmasını sağlamasıdır. Bunun dışında  kansere karşı vücudun korunmasını destekler. Metabolizma çalışma düzenini de toparlayarak özellikle kiloya göre diyet listesi içerisinde yer alması gerekliliğini kanıtlamaktadır. Sindirim sistemi, ülser ve cilt sağlığı gibi yönlerden de vücuda faydası bulunan muz, günde ortalama olarak 1 küçük adet şeklinde normal beslenme alışkanlıklarında veya diyet programı odaklı beslenme tarzında da tercih edilmelidir.

Besin Değerleri

1 adet muz 146 (kcal) kalori içerir.

1 adet muzda 33.52 gram karbonhidrat bulunur.

1 adet muz 1.1 gram protein miktarına sahiptir.

1 adet muzda 0.53 gram yağ bulunur.

1 adet muzun lif oranı gram cinsinden 2.98’dir.

Muz kolesterol içermeyen bir meyvedir.

1 adet muz 302.1 mg potasyum, 3.8 mg sodyum içerir.

1 adet muzda 7.6 mg kalsiyum bulunur.

1 adet muz 72.2 mg A vitamini ve 18.05 mg C vitamini içerir.

1 adet muzda 0.42 mg demirde bulunur.

Kiloya Göre Diyet Yaparken Kullanımı

C vitamini ve lif değeri çok yüksek olan muz online zayıflama programında kullanımı kişinin sağlık ve kilo problemi durumuna göre değişkenlik gösterir. Diyet programında her ne kadar yüksek lif ve vitamin değerlerine sahip olsa da benzer vitamin ve mineralleri içermekte olan meyvelerin kullanımı önerilir. Yine de muzun kesinlikle diyette kullanımı mümkün olmadığı anlamına gelmez. Ancak kullanımı durumunda diyet besin öğeleri ile günlük kalori alımının dengelenmesi gerekir. Eğer bende kilo vermek ıstıyorum ama yalnız başıma motive olamıyorum diyorsanız, online diyet diyetisyentugcesert.com/online-diyet/ ile yeni bir başlangıç yapabilsin.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?