1 Adet Mandalina Kaç Kalori?

Sonbahar ve kış aylarının en sağlıklı ve en besleyici meyvelerinden birisi olan mandalina zengin içeriğiyle, insan sağlığına önemli destekleyici etkilerde bulunur. Mandalina meyvesi, zengin besin değerleriyle vücudun pek çok ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olduğu gibi vücudun sağlık sorunlarına karşı daha fazla dirence sahip olabilmesini de mümkün kılıyor. Özellikle 1 adetinde 63 kalori (kcal) değeriyle düşük kaloriye sahip olan mandalinanın zengin besin değerleri ile diyetisyen tarafından hazırlanan diyet programlarında kullanıldığı görülebiliyor. Meyve salataları, kekler gibi pek çok farklı biçimde tüketilebilen mandalinanın faydalarından tamamıyla yararlanabilmek ve kilo problemi yaşamamak adına sade, normal şekilde tüketilmesi öneriliyor.

mandalina kalorisiSağlımıza Etkisi

Mandalina zengin içeriğiyle kış meyvesi olarak kış aylarının soğuk havalarındaki en yaygın görülen gribal ve soğuk algınlığı rahatsızlıklarına karşı önemli bir direnç kazanımını sağladığı biliniyor. Aynı zamanda da mandalina bağışıklığın kuvvetlendirilmesini ve vücudun kan basıncı dengesinin normal seviyelerde kalmasını sağlar. Kolesterol problemlerine karşı da önemli bir dengeleyici olarak, tüketilmesi gereken meyvelerden birisidir. Modern tıp alanında yapılan çok sayıdaki araştırma ve inceleme sonucunda mandalinanın içeriğindeki yüksek miktardaki C vitamini ile karaciğer kanserine yakalanma olasılığının düşürülebilmesinde etkili olduğunu gösteriyor. Bu sebeple onkoloji uzmanları, mandalina tüketiminin kansere karşı önleyici olarak bol bol tüketilmesini önerir. Yüksek besin değerleriyle vücut ihtiyaçlarını karşılaması ve düşük kalori değerlerine sahip olması da aynı zamanda diyetisyen listelerinde sıklıkla tercih edilen bir ürün olmasına yol açıyor.

Besin Değerleri

1 adet mandalinada 63 (kcal) kalori bulunur.

1 adet mandalinada 13.38 gram karbonhidrat yer alır.

1 adet mandalina içeriğinde 0.59 gram protein bulunur.

1 adet mandalina 0.13 gram yağ içerir.

1 adet mandalina 2.61 gram lif içerir.

1 adet mandalinada 11.25 mg sodyum, 283.75 mg potasyum ve 57.5 kalsiyum bulunur.

1 adet mandalina 71.25 mg A vitamini ve 52.88 mg C vitamini içerir.

Diyetisyen Listelerinde Kullanımı

Çok zengin besin değerlerine ilaveten yüksek lif içeren mandalinanın düşük kalorisi de online diyet listelerinde tercih edilebilir meyve türlerinden birisi olmasını sağlıyor. Kişiye özel programlar dahilinde belirlenecek miktarlarda veya tüketim planlamalarına göre tüketimine önem verilmesi gerekir.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?