1 Adet Limon Kaç Kalori?

C vitamini deposu olmasıyla dahi kesinlikle tüketilmesi gereken besinlerden birisi olan limon, çok eski dönemlerden günümüze dek çok geniş yelpazede kullanılmıştır. Genel olarak salatalarda kullanılan limon, yemeklerden tatlılara ve hatta bitkisel (alternatif) tedavi hedefi ile de yaygın şekilde kullanılmaya devam edilmektedir. ‘Şifa kaynağı’ olarak belirtilen limonun içeriğinde yer alan vitamin ve mineraller pek çok sağlık sorununa karşı vücut direncini arttır. Günümüzde uzman diyetisyen tarafından da limon, vücutta biriken zararlı toksinlerin en hızlı şekilde atılmasını sağlamasından dolayı diyet programlarında farklı tiplerde kullanılır. Yaklaşık 100 gram gelen ortalama boyutlardaki 1 adet limon 43 (kcal) kalori değerine sahiptir.

Sağlımıza Etkisi

Pek çok hastalığa ve sağlık sorununa yönelik olarak vücutta önemli bir koruma sağlayan limon, vücut sıvılarının ‘pH’ değerinin dengelenmesine yardımcı olur. Ayrıca karaciğer, bağırsak, safra kesesi ve böbrek gibi sindirim sisteminin bütününü oluşturan organlarda hücre yenilenmesine ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Özellikle de ‘antioksidan’ etkisi günümüzde limonun yaygın kullanımındaki en önemli sebepler arasında yer alır. Antioksidan özelliği ciltte de yenileme sağladığından cilt sağlığının korunmasında da dahili ve harici kullanımları önemli etkilerde bulunur. Anti bakteriyel özelliğe sahip olması sayesinde limonun vücudun zararlı bakterilere karşı yüksek dirence sahip olabilmesini ve vücuttaki mevcut bakterilerin en hızlı şekilde yok edilmesini sağlar. Vücutta toksinlerin hızla atılmasına yardımcı olması ve beraberinde de hem sindirim sistemini hem de metabolizmayı hızlandırması ile kilo vermeye yardımcı olacak besinlerden birisi olmasını sağladığından uzman diyetisyen tarafından diyet programlarında farklı biçimlerde kullanılmaktadır.

Besin Değerleri

1 adet limonda 43 (kcal) kalori bulunur.

1 adet limonda 8.3 gram karbonhidrat bulunur.

1 adet limon, 0.44 gram protein, 0.36 gram yağ ve 1.41 gram lif içerir.

Limonda kolesterol bulunmaz.

1 adet limonda 3 mg sodyum, 157 mg  potasyum ve 34 mg kalsiyum bulunur.

1 adet limon 3 mg vitamin A ve 44.1 mg vitamin C içerir.

1 adet limonda 0.11 mg demir bulunur.

Diyet Listelerinde Kullanımı

Diyet programlarında her ne kadar çeşitliliğin yakalanması hedeflense de sürekli aynı ya da benzer besinlerin tüketilmesi durumu oluşabilir ki bu durumda vücutta toksin birikimini tetikleyebilir. Limon hem metabolizmayı hızlandırması hem de antioksidan etkisi ile online diyetisyen tarafından diyet programında kullanılarak, bu etkenlerin vücuttan hızla atılarak, yağ ya da kaloriye dönüşmesini önlemeyi hedefler.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?