sağlıklı diyet-Diyetisyen Tuğçe Sert

1 Adet Kuzu Pirzola Kaç Kalori?

Diyet yaparken her daim kırmızı et ürünlerinin kullanımı en önemli sorunu ve tartışmayı oluşturur. Hem vücudun kırmızı et ürünleriyle alabileceği ihtiyaçları hem kırmızı et tüketimi arzusu hem de kırmızı et ürünlerinin diyette kullanımı her zaman kesin yargılı olarak belirtilemiyor. Ancak sağlıklı diyet açısından vücudun ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayacak besinlerin tamamen yasaklanmasının kesinlikle olumlu sonuçları olmaz ve doğru bir yaklaşım olmaz. Bu sebeple de diyet programında kırmızı et ürünlerinin tüketimine belirli seviyelerde olmak koşuluyla izin verilmesi gerekir. 1 adet kuzu pirzola 112 (kcal) gibi yüksek bir kalori değerine sahiptir.

Sağlığımıza Faydaları

Öncelikli olarak diyette kırmızı et ürünlerinin kullanılması, vücudun var olan protein ihtiyacının ideal biçimde karşılanması açısından büyük önem taşır. Bu sebeple de sağlıklı diyet programlarında kırmızı et ürünlerinin kullanıldığı görülmektedir. Kuzu eti sayesinde vücudun var olan günlük protein ihtiyacının yaklaşık %60.3’ünü karşılamak mümkün olur. Ayrıca vücuttaki B12 vitamin gereksinimini karşılamak da kuzu pirzola tüketimiyle mümkün olur. Yoğun miktarda da bakır, mangenez ve selenyum içermesi vücudun direnç kazanması açısından büyük önem taşır. Kuzu etinin tiyamin açısından en değerli kaynak olmasından dolayı diyette pirzola için kuzu eti tercih edebilirsiniz.

Besin Değerleri

1 adet kuzu pirzola 112 (kcal) kalori değerine sahiptir.

1 adet kuzu pirzola 6.58 gram protein içerir.

1 adet kuzu pirzolada 2.27 gram karbonhidrat bulunur.

1 adet kuzu pirzolada 8.29 gram yağ bulunur.

1 adet kuzu pirzola 0.33 gram gibi düşük değerde de olsa lif içermektedir.

1 adet kuzu pirzola 26.39 mg kolesterol, 110.35 sodyum ve 118.39 potasyum içerir.

1 adet kuzu pirzolada 10.09 mg kalsiyum bulunur.

1 adet kuzu pirzola 18.01 mg A vitamini ve 4.19 mg C vitamini içerir.

Sağlıklı Diyet ve pirzolanın diyet içerisinde kullanımı

112 kalori içeren kuzu pirzolanın oluşturulan kilo vermek için diyet listesinde adet bazında düşük miktarda kullanılmaktadır. Bu çerçevede diyette kuzu pirzola kişinin fiziksel durumu ve sağlıksal ölçümleri göz önünde bulundurularak ihtiyacı olan proteini karşılamaları ve diyete çeşitlilik oluşturması amacıyla 1 ila 2 adet kuzu pirzola genellikle akşam öğünlerinde bazı kişilerde 1-2 günde bir bazı kişilerde ise hafta bir olarak yer verilmektedir.

2 Yorum

 1. Kim Namjoon 밈를돚억숀
  4 Ağustos 2018

  Birazdan kuzu pirzola yiyeceğim.Cidden de bu makaleyi okumadan önce kafamda bir sürü soru vardı.“Kuzu pirzola kaç kalori?Kilo yapar mı?Sağlımız açısından iyi mi?Faydaları nelerdir?“ ve gibi gibi sorular.Ama bu makaleyi okuduktan sonra çok rahatladım.Bizi bilgilendirdiğiniz için çok ama çok teşekkür ederim. 😀

  1. Diyetisyen Tuğçe Sert
   15 Kasım 2018

   Beni de mutlu ettiniz, sevgiler 🙂

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?