1 Adet Kuru İncir Kaç Kalori?

Meyvelerin doğal ve taze halleri kadar kurutulmuş halleri de yoğun olarak tüketiliyor. Özellikle sağlık yönünden mevcut etkileri dolayısıyla sıklıkla tüketilmesi gereken besin grupları arasında yer alan kuru meyvelerden birisi de kuru incirdir. Yüksek lif değerine sahip olan ve vücudun tatlı isteğinin tamamen doğal bir şekilde bastırılabilmesine yardımcı olan kuru incir online diyet programlarında diyetisyen tarafından sıklıkla kullanılan kuru meyve grubu ürünlerden birisidir. İnsan sağlığı açısından olumlu katkıları ortalamanın biraz üzerinde olacak şekilde değerlendirilen kuru incirin besin değerleri sayesinde hem sağlıklı yaşama hem de diyet programına önemli katkı sağlanabiliyor. Yaklaşık 20 gram olan 1 adet kuru incir 50 (kcal) kalori değerine sahiptir.

Sağlığımıza Etkisi

En fazla lif içeren kuru meyvelerden biri olarak, başta kabızlık olmak üzere pek çok sindirim sistemi sorunlarına karşı iyi gelir. İçerdiği yüksek miktardaki lif miktarı sindiriminin daha rahat çalışmasına yardımcı olarak aynı zamanda diyet yaparken, kilo vermeye de yardımcı olur. Kuru incir magnezyum, kalsiyum ve K vitamini yönünden çok zengindir. Bu sebeple özellikle bayanlar için çok büyük önem taşıyan kemik güçlenmesini destekler. Özellikle belirli yaştan sonra bayanlarda sıklıkla görülen kemik erimesi rahatsızlığına karşı kemiklerin daha güçlü olması için kuru incir tüketilmesi öneriliyor. Kuru incir kalp sağlığı, meme kanseri, kolesterol ve tansiyon gibi rahatsızlıklar gibi önemli sağlık sorunlarına karşı da vücut direncinin daha yüksek olmasını sağlar. Diyetisyen programında da sıklıkla tercih edilen kuru incir, bu yönüyle diyetin vazgeçilmez meyveleri arasında yer alır.

Besin Değerleri

1 adet kuru incir 50 (kcal) kalori içerir.

1 adet kuru incirde 12.77 gram karbonhidrat, 0.66 gram protein ve 0.19 gram yağ bulunur.

Kuru incir kolesterol içermez.

1 adet kuru incir 2 mg sodyum, 136 mg potasyum ve 32.4 mg kalsiyum içerir.

Diyet Yaparken Kuru İncir Yenir mi?

Yüksek miktarda lif içeriyor olması sayesinde sindirim sisteminin daha rahat ve stabil şekilde çalışmasına yardımcı olması dolayısıyla online diyet listelerinde sıklıkla kullanılan bir kuru meyvedir. Diyetisyenin belirleyeceği miktarda günlük olarak belirli öğünlerde tüketimi gerçekleştirilebiliyor.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?