1 Adet Kruvasan Kaç Kalori?

Türkiye’de de oldukça popüler hale gelen besinlerden birisi olarak öne çıkan kruvasan, dünya mutfağının fenomen besini olarak pek çok mutfakta farklı ve özgün bir lezzet olarak kendisine yer buluyor. Ülkemizde de de özellikle atıştırmalık besinler grubunda sıklıkla tüketilen kruvasan tatlı ve hamurun bir araya gelerek ortaya çıkaracağı eşsiz lezzetiyle beğeniliyor. Ancak Türkçede ay çöreği anlamına da gelen Avusturya kökenli hilal biçimindeki yiyecek olan kruvasan, dışındaki hamuru ve içeriğindeki yüksek miktardaki çikolatası dolayısıyla diyetisyen programlarında tercih edilmemesi gerekecek düzeyde yüksek kalori değerine sahiptir. Öyle ki yaklaşık 75 gram gelen 1 adet kruvasan 203 (kcal) kalori içerir. Diyet ve kilo verme hakkında daha fazla bilgi almak için, Diyetisyen Tuğçe Sert diyetisyentugcesert.com/ her zaman yeni içeriklerle sizlerle buluşuyor.

Sağlığımıza Etkisi

Çay saatlerinin, öğün aralarının en sık tercih edilen atıştırmalıklarından birisi olan kruvasan’ın hamur ve çikolatadan oluşan bir besin olması sadece tok tutucu bir etkide bulunmasını sağlar. Bunun dışında kruvasan’ın insan sağlığı açısından olumsuz etkileri bulunur. Öncelikli olarak şeker hastalığı bulunan kişilerin kesinlikle yoğun miktarda çikolata içeriyor olması dolayısı ile tüketmemesi gereken bir besindir. Aynı zamanda da uzman diyetisyen tarafından da diyet veya kilo koruma programı uygulayan kişiler tarafından tüketilmemesi öneriliyor.

Besin Değerleri

1 adet (75 gram) kruvasan 203 (kcal) kalori içerir.

1 adet kruvasan 31.53 gram karbonhidrat içerir.

1 adet kruvasan 6.15 gram protein, 5.53 gram yağ ve  1.82 gram lif içerir.

1 adet kruvasan’da 46.09 mg kolesterol, 95.35 mg potasyum, 154.29 mg sodyum ve 33.38 mg kalsiyum bulunur.

1 adet kruvasan’da 58.72 iu A vitmaini ve 0.18 mg C vitamini bulunur.

Diyetisyen Tarafından Kullanımı

Kruvasan, yüksek miktardaki yağ oranına sahip bir hamur işi ürünü. Tabii ki her zaman kilo problemi yaşayanlara karşı en etkili düşman olan yüksek miktarda çikolata içeriyor olması nedeni ile de vücuda kalori alımının fazla olmasına yol açarak, kilo aldırır. Bu yüzden kruvasan’ ın diyet programında yer alması pek mümkün olmaz. Uzman online diyetisyen diyetisyentugcesert.com/online-diyet/ tarafından vücut özelliklerine ve diyet programı hedefi doğrultusundaki incelemeleri doğrultusunda kruvasan’ın diyet süresince tüketimine uygunluğu belirlenebilir.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?