1 Adet Kiraz Kaç Kalori?

Sezonluk meyvelerden birisi olan kiraz, hem lezzeti hem görüntüsü ile son derece dikkat çekici bir niteliğe sahiptir. 3 ila 4 metre kadar uzayabilen ağaçlarda yetişen ve bahar döneminde açtığı ilgi çekici eşsiz güzellikteki beyaz çiçeklerin arkasından eşsiz lezzeti ile kendisini gösterir. Eşsiz lezzeti ve yaz aylarında serinletici etkisi ile yoğun olarak tercih edilen kiraz, tüm bu özelliklerine ilave olarak zengin beisn değerleri ile de pek çok sağlık sorununa yönelik olarak önemli etkilerde bulunur. Özellikle de diyet listelerinin en çok tercih edilen meyvelerinin başında yer alır. İçeriğinde yer alan temel bileşenlerine ek olarak lezzeti ile diyet koçu tarafından diyet programında renk ve çeşitlilik oluşturması hedefi ile kullanılır. Ayrıca 1 adet kirazda sadece 4 (kcal) kalori bulunması da kişiye göre farklılık gösterecek oranlarda diyette tüketilmesi önerilir.

Sağlımıza Etkisi

Günümüzde meyve grupları arasında en yüksek antioksidan seviyesine sahip olan meyve olması ile kiraz, pek çok sağlık sorununa karşı iyi gelir. Öncelikli olarak antioksidan etkisi sayesinde vücutta meydana gelen uyku problemlerinin giderilmesine, eklem ve karın ağrılarının semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olur. Bu gibi vücutta sakinleştirici etkileri olan kiraz, aynı zamanda da kalp rahatsızlıklarına ve ruhsal sorunlara yönelik olarak da vücudun daha yüksek bir dirence sahip olmasını sağlayarak, risklerinin daha düşük olmasını sağlar. Diyabet hastalığına yönelik olarak da diğer meyvelere oranla daha düşük seviyedeki glisemik indeks özelliğinin bulunması nedeni ile kullanılır. Günümüzde yapılan çeşitli ‘bilimsel’ temelli laboratuvar araştırmalarında elde edilen sonuçlara göre kirazın vücuttaki fazla yağların eritilmesine yardımcı olduğunu göstermektedir. Özellikle de karın bölgesindeki yağların eritilmesinde etkili olduğu öngörülen kirazın düzenli tüketimi için diyet koçu tarafından yoğun olarak diyet programlarında kullanılır.

Besin Değerleri

1 adet kiraz 4 (kcal) kalori içerir.

1 adet kiraz 4.48 mg A vitamini ile 0.49 mg C vitamini içerir.

1 adet kiraz 1.55 gram karbonhidrat içerir.

1 adet kirazda 0.07 gram protein bulunur.

1 adet kirazda 0.15 mg lif bulunur.

1 adet kirazda 0.01 gram yağ bulunur.

1 adet kiraz 15.54 mg potasyum ve 0.91 mg kalsiyum içerir.

Kirazda kolesterol ve sodyum içeriği bulunmaz.

1 adet kiraz 0.03 mg demir içerir.

Diyet Listelerinde Kullanımı

Başta karın bölgesi yağları olmak üzere vücuttaki yağların eritilmesine destek olduğu görüşünün bilimsel olarak hakim olması diyetisyenler tarafından kişiye özel diyet listelerinde farklı değerlerde kullanılmasına ilişkin önerilir.

3 Yorum

 1. canan
  16 Haziran 2020

  diette kirazi ne kadar tuketmeliyim nezamanlar da yemeliyim emziriyorum buarada

 2. Tatlı Esinti
  27 Haziran 2021

  Emxiriyorsun madem ne diyeti sağlam beslen

  1. Diyetisyen Tuğçe Sert
   4 Ağustos 2021

   Peki 🙂

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?