1 Adet Kestane (Pişmiş) Kaç Kalori?

Sonbahar, kış aylarıyla özdeşlemiş ürünlerden birisi olan kestane, soğuk havalarda hem lezzeti hem de yarattığı atmosferi ile yoğun olarak tercih ediliyor. Beslenme portföyünün ara öğünlerini dolduran lezzetlerden birisi olan kestane, diğer yemişlere göre tam tersi şekilde yüksek miktarda nişasta ve su içerir. Buna karşın kestanenin içeriğinde yağ ve protein miktarı oldukça düşük seviyelerdedir. 1 adet kestane (pişmiş) 35 (kcal) kalori değerine sahiptir. Bu kalori değeriyle diyetisyen listelerinde çok yoğun miktarda olmamak koşulu ile tüketilmesine izin verildiği görülebilmektedir.

Sağlığımıza Etkisi

Yer aldığı yemiş grubundaki diğer besinlere göre daha farklı şekilde yüksek nişasta ve su, düşük protein ve yağ içeren kestane aynı zamanda da yüksek miktarda lif içermektedir. Potasyum, fosfor, kalsiyum gibi mineraller ile birlikte B1, B2 ve C vitaminleri yönünden de zengindir. Doyurucu bir besin olan kestanenin karbonhidrat içeriği fazla olmamasına karşın kompleks olması nedeni ile emilimi uzun sürer. Ancak sıradan karbonhidratlarda olduğu gibi kan şekerinin yükselmesi gibi etkide bulunmaz. İçeriğindeki demir miktarı ile kansızlığa karşı iyi gelir, magnezyum ve fosfor ile kemik metabolizması sağlığını korur. Stresin vücuttan atılmasına yardımcı olacak sakinleştirici etkisi bulunan kestane aynı zamanda da C vitamini içeriği ile diş, kemik ve kan damarları açısından olumlu etkilerde bulunur. Kanda bulunan alyuvarlar sayısının arttırılması ve dengesinin korunabilmesi için gerekli olan yüksek folik asit içeriği de kestanede bulunur. Yüksek miktarda lif içeriyor olması ile bağışıklık sistemini düzenleyebilmesi sebebiyle online diyet listelerinde tercih edilen yemişler arasında yer alır.


Besin Değerleri

1 adet kestane (pişmiş) 35 (kcal) kalori içerir.

1 adet kestane (pişmiş) 0.2 gram protein, 0.19 gram yağ ve 0.66 gram lif içerir.

1 adet kestanede (pişmiş) 0.4 mg sodyum, 97.2 mg potasyum ve 5 mg kalsiyum bulunur.

1 adet kestane (pişmiş) 4.8 mg A vitamini, 7.48 mg C vitamini ve 0.19 mg demir içerir.

Diyet Listelerinde Kullanımı

Sağlık açısından zengin faydalara sahip olsa da kestane fazlasıyla doyurucu bir yemiş olması ve düşük olmayan kalori değerleri nedeni ile online diyetisyen listelerinde pek fazla tercih edilmez. 2 adet kestane, 1 dilim ekmek değişimine denk gelmektedir.  Bu yüzden diyet programlarında kestane tüketimine, genel olarak uzman diyetisyenin kişiye özel değerlendirmelerine göre ‘sınırlı’ şekilde izin verilebilir.

4 Yorum

 1. Bülent Doğan
  29 Kasım 2018

  Kestaneler standart büyüklükte olmadığından, kestane adeti olarak enerji kalori v.b değerlerini vermeniz anlamsız olmuş.

  1. Diyetisyen Tuğçe Sert
   4 Aralık 2018

   Yeni eklediğim grafik size daha güzel bilgi verecektir 🙂

 2. rıdvan sarıyıldız
  24 Aralık 2018

  iyi geceler akşam 9 gibi kestane yenirmi yenirse kaç adet yenir boy 1.74 yaş 63 kg 80 saygılarımla

  1. Diyetisyen Tuğçe Sert
   28 Haziran 2019

   Akşam için biraz fazla kalorili olacaktır 🙂

Yorum Yaz