kestane kalori

1 Adet (Pişmiş) Kestane Kaç Kalori?

Sonbahar, kış aylarıyla özdeşlemiş ürünlerden birisi olan kestane, soğuk havalarda hem lezzeti hem de yarattığı atmosferi ile yoğun olarak tercih ediliyor. Peki hiç aklınıza geldi mi acaba, 1 adet kestane kaç kalori olabilir diye? Hadi bu sorunun cevabına beraber bakalım. Beslenme portföyünün ara öğünlerini dolduran lezzetlerden birisi olan kestane, diğer yemişlere göre tam tersi şekilde yüksek miktarda nişasta ve su içerir. Buna karşın kestanenin içeriğinde yağ ve protein miktarı oldukça düşük seviyelerdedir. 1 adet pişmiş kestane 35 kcal kalori değerine sahiptir. Bu kalori değeriyle diyet listelerinde çok yoğun miktarda olmamak koşulu ile tüketilmesine izin verildiği görülebilmektedir.

Sağlığımıza Etkisi

Yer aldığı yemiş grubundaki diğer besinlere göre daha farklı şekilde yüksek nişasta ve su, düşük protein ve yağ içeren kestane aynı zamanda da yüksek miktarda lif içermektedir. Bu yüzden, kestanenin kalorisi o kadar da masum derecede değildir. Potasyum, fosfor, kalsiyum gibi mineraller ile birlikte B1, B2 ve C vitaminleri yönünden de zengindir. Doyurucu bir besin olan kestanenin karbonhidrat içeriği fazla olmamasına karşın kompleks olması nedeni ile emilimi uzun sürer. Ancak sıradan karbonhidratlarda olduğu gibi kan şekerinin yükselmesi gibi etkide bulunmaz. İçeriğindeki demir miktarı ile kansızlığa karşı iyi gelir, magnezyum ve fosfor ile kemik metabolizması sağlığını korur.

Stresin vücuttan atılmasına yardımcı olacak sakinleştirici etkisi bulunan kestane aynı zamanda da C vitamini içeriği ile diş, kemik ve kan damarları açısından olumlu etkilerde bulunur. Kanda bulunan alyuvarlar sayısının arttırılması ve dengesinin korunabilmesi için gerekli olan yüksek folik asit içeriği de kestanede bulunur. Yüksek miktarda lif içeriyor olması ile bağışıklık sistemini düzenleyebilmesi sebebiyle online diyet diyetisyentugcesert.com/online-diyet/ listelerinde tercih edilen yemişler arasında yer alır.

Kestane Kaç Kalori?

Üç orta boy kestane, 1 dilim ekmeye eşdeğer niteliktedir. Eğer 100 gr’lık bir kestane kesesini ele aldığımızda, toplam alacağımız kalori miktarı 150 kcal civarında olacaktır. Bu gerçekten bir ara öğüne denk gelmektedir. Orta boy bir kestane tükettiğinizi ele alırsak, 25 gr bir ağırlığı olduğuna kanaat getirebiliriz.

Kestanenin Besin Değerleri

1 adet kestane 35 kcal kalori içerir.

1 adet kestane 0.2 gram protein, 0.19 gram yağ ve 0.66 gram lif içerir.

1 adet kestanede 0.4 mg sodyum, 97.2 mg potasyum ve 5 mg kalsiyum bulunur.

1 adet kestane 4.8 mg A vitamini, 7.48 mg C vitamini ve 0.19 mg demir içerir.

Günde Kaç Tane Kestane Yemeli?

Bilindiği üzere, 3 adet kestane ürün değişim listemize göre 1 dilim ekmeğe eşit gelmektedir. Bu yüzden, diyet yaparken nasıl ekmek tüketimimize dikkat ediyorsak, ekmeğe denkliği olan besinlere karşıda bir o kadar mesafeli olmalıyız. Kış aylarının gelmesiyle, kestane kebap tezgahlarında yaygınlaştı. Eğer kilo probleminiz var ise, kestane kalorisi sizin için önemli bir konu olacağından, günde 5 adetten fazla tüketmemenizi öneririm. Böylece kestane kaç kalori diye düşünmeden, hem tadına varmış olursunuz hem de kendinizi kısıtlamamış olursunuz.

Diyet Yaparken Kestane Yenir mi?

Sağlık açısından zengin faydalara sahip olsa da kestane fazlasıyla doyurucu bir yemiş olması ve düşük olmayan kalori değerleri nedeni ile online diyet listelerinde pek fazla tercih edilmez. 2 adet kestane, 1 dilim ekmek değişimine denk gelmektedir.  Bu yüzden diyet programlarında kestane tüketimine, genel olarak uzman diyetisyenin kişiye özel değerlendirmelerine göre ‘sınırlı’ şekilde izin verilebilir.

10 Yorum

 1. Bülent Doğan
  29 Kasım 2018

  Kestaneler standart büyüklükte olmadığından, kestane adeti olarak enerji kalori v.b değerlerini vermeniz anlamsız olmuş.

  1. Diyetisyen Tuğçe Sert
   4 Aralık 2018

   Yeni eklediğim grafik size daha güzel bilgi verecektir 🙂

 2. rıdvan sarıyıldız
  24 Aralık 2018

  iyi geceler akşam 9 gibi kestane yenirmi yenirse kaç adet yenir boy 1.74 yaş 63 kg 80 saygılarımla

  1. Diyetisyen Tuğçe Sert
   28 Haziran 2019

   Akşam için biraz fazla kalorili olacaktır 🙂

 3. Lale
  8 Kasım 2019

  Kavrulmuş kestaneni akşam yenmeyi yerine yesek olurmu.bu arada günlük 1000 kaloriden fazla almiyorum

  1. Diyetisyen Tuğçe Sert
   11 Ocak 2020

   Merhaba Lale Hanımcım 🙂

   3 adet kestane 1 dilim ekmek yerine geçiyor. Belki bir ara öğün olarak tercih ederseniz daha doğru olur.
   Sevgiler

 4. Şuayip
  30 Kasım 2019

  O halde spor yapan kişilerin pek de yanaşmayacağı bir gıda çeşidi diyebilir miyiz? 100 gr yer fıstığında 25 gr civarı protein alınabilirken, 4-5 kestaneyle doyup protein yerine yüksek kalori yüklemiş oluyoruz. Evde de kestane vardı. Tühh!

  1. Diyetisyen Tuğçe Sert
   30 Kasım 2019

   Gayet güzel bir karşılaştırma yapmış olursunuz 🙂 Tebrikler!

 5. Vildan
  23 Şubat 2020

  Her gün Yeşilçay ile çubuk tarçın tüketiyorum. Tarçını her gün tüketmek zararlı mı?
  Çiğ köfteyi öğün olarak yemek doğru mu?
  Ara öğün olarak 1-2 tane hurma yemek doğru mu?
  Meyve parçacıklı yulaf ile yoğurdu bir öğün olarak yemek doğru mu?

  1. Diyetisyen Tuğçe Sert
   10 Nisan 2020

   Vildan Hanımcım merhaba,
   Tarçını her gün tüketebilirsiniz.
   3 adet çiğ köfte 1 dilim ekmek yerine geçiyor. Karbonhidrat yerine arada tercih edebilirsiniz.
   Hurma yiyebilirsiniz.
   Yulaflı yoğurt yiyebilirsiniz :))

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?