internet diyetisyeni

1 Adet İncir Kaç Kalori?

Vücut gereksinimlerinin karşılanması ve tok tutması gibi pek çok faktörden dolayı internet diyetisyeni tarafından diyet programlarında sık şekilde tercih edilen meyve türlerinden birisidir. Türkiye’de özellikle kış aylarının en çok tercih edilen meyvelerinden birisi olan incir, vücut sağlığı yönünden var olan etkileri dolayısıyla son derece sağlıklı bir meyvedir. Doğu Akdeniz’de yaygın olarak yetiştirilen incir için üretim bazında Türkiye’ nin yılda 260 bin ton gibi bir rakam ile ilk sırada yer aldığı biliniyor. Son derece sağlıklı ve besin deposu bir meyve olan incir 1 adette sadece 48 (kcal) kalori değerine sahiptir.

İncirin Sağlığımıza Etkisi

Yüksek besin değerine sahip olan maddeleri içeren incir, kış aylarında yoğun olarak görülen gribe karşı önemli bir önleyici etki oluşturmaktadır. İncirin özellikle yüksek oranda var olan protein değeri, vitamin ve mineral seviyesi sayesinde kış dönemlerindeki soğuk havaların önemli olumsuz etkisi olan gribin savunulmasına veya çok kısa sürede rahat bir şekilde atlatılabilmesine yardımcı olur. İncirin vücut sindirim sistemini daha iyi çalıştırarak, sindirimin kolaylaştırılmasını ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Bu özellikle vücutta fazla kilo probleminin önlenmesi açısından da çok önemli faydası bulunur. Zaten internet diyetisyeni de diyet programlarında yaygın şekilde incir kullanımına önem gösterir. Yüksek kalsiyum değeriyle kemik ve diş sağlığını korur, gut hastalığının engellenmesini sağlar ve vücut hücrelerinin yenilenmesini destekler.

Besin Değerleri

1 adet incir sadece 48 (kcal) kalori değerine sahiptir.

1 adet incirde 12.47 gram karbonhidrat ve 0,49 gram protein bulunur.

1 adet incir 0.2 gram yağ içerir.

1 adet incirde 1.89 gram lif bulunur.

1 adet incir 0.65 mg soydum, 150.8 mg potasyum ve 0.24 mg demir içerir.

1 adet incir 22.75 mg kalsiyum değerine sahiptir.

1 adet incirde 92.3 A vitamini 1.3 C vitamini yer alır.

internet diyetisyeni diyetlerde incir kullanıyor mu?

İncir meyvesi, kişiye özel diyet programı hazırlama noktasında özellikle öğün aralarında tüketimiyle kullanılıyor. Bu şekilde kişinin hem tatlı krizinin bastırılması hem de diyet programlarında yoğun olarak görülebilen kabızlık probleminin ortadan kaldırılması veya önlenmesine yardımcı olur.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?