kişiye özel diyet-diyetisyen Tuğçe Sert

1 Adet Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori?

Sağlıklı besin gruplarının önemli ürünlerinden birisi olan haşlanmış yumurta, diyet programlarıyla da zayıflamak isteyenlere önerilen en popüler besinlerden birisidir. Tarım ve hayvancılığın ileri seviyede olduğu Türkiye’de yoğun şekilde tüketilen yumurta, özellikle sabah kahvaltılarının vazgeçilemez besin gruplarından birisi olduğundan zaten doğal beslenme alışkanlıklarında genellikle tüketiliyor. Bu sebeple de kişiye özel diyet programlarında yer verilmesi zayıflamak için yumurta tüketiminin rahat olmasını sağlar. Haşlanmış yumurtanın en önemli özelliklerinin başında vücudun temel gereksinimleri arasında bulunan aminoasitleri içeriyor olmasıdır. Ayrıca 1 adet haşlanmış yumurta sadece 74,5 kalori olduğundan diyet listelerinde rahatlıkla tüketilebiliyor.

Sağlığımıza Etkisi

Son derece doğal bir besin kaynağı olması yumurtanın her yaş grubunun rahatlıkla tüketebileceği besinlerden birisi olmasını sağlıyor. Tamamen doğal içeriğinin zengin yapısı vücut gereksinimlerinin de karşılanmasına yardımcı olduğu için vücuda yüksek düzeyde kalori vermeden vücudun ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlıyor. Pek çok farklı şekilde tüketilebilmekte olunan yumurtanın, en sağlıklı tüketimi haşlanarak yapılabilir. Çünkü herhangi bir şekilde haşlama işlemi sırasında yağ gibi zararlı ürünlerle temas etmediğinden son derece sağlıklı bir tüketim sağlar. Zaten 1 adet haşlanmış yumurta 74,5 kcal değere sahip olduğundan vücuda fazla kalori yüklemesi de yapmamasıyla kişiye özel diyet listelerinin ilk ürünlerinden birisidir.

 1 Adet Haşlanmış Yumurtanın Besin Değerleri

1 adet haşlanmış yumurta 74,5 kcal değerine sahiptir.

1 adet haşlanmış yumurta 5,4 gram yağ içerir.

1 adet haşlanmış yumurtanın içeriğinde 0,3 gram karbonhidrat yer alır.

1 adet haşlanmış yumurtanın içeriğinde 6,2 gram protein bulunur.

1 adet haşlanmış yumurtada 191 mg kolesterol yer alır.

1 adet haşlanmış yumurta 141 mg A vitamini içerir.

1 adet haşlanmış yumurtada 0.8 mg demir, 48.5 potasyum ve 36.5 mg sodyum bulunur.

Kişiye Özel Diyet ve Haşlanmış Yumurta

Genel olarak hazırladığım kişiye özel diyet programlarında, haşlanmış yumurta ideal seviyede yer alabiliyor. Haşlanmış yumurta her ne kadar sağlıklı ve düşük kalorili bir besin olsa da çok yüksek oranda tüketilmemesi gerekir. Bu sebeple haşlanmış yumurta gibi besinlerin herkesin diyeti sırasında kullanılabilen bir besin olarak görülmemelidir.

4 Yorum

 1. Ahmet F. ERSİN
  2 Temmuz 2018

  Hocam diyetteyim saat 11.43 yatma vakti geç geldim işten ve hayvan gibi açım. 2 yumurta 1 kase yoğurt nasıl olur. Hakikaten geberecegim açlıktan.

  1. Diyetisyen Tuğçe Sert
   15 Kasım 2018

   Gün içi beslenmenize bakarak, gece ara öğününüz değerlendirilmeli. Ayrıca, yatmadan 2 saat önce yemek yemeyi bitirmeniz, sağlığınız açısından daha iyi olacaktır 🙂

 2. Sümeyye
  29 Mayıs 2019

  Ben 1. 70 boyunda yim ve 45 kiloyum 17 yaşındayım kilo almak için ne yapmam gerekiyor teşekkürler🙂

  1. Diyetisyen Tuğçe Sert
   23 Haziran 2019

   Merhabalar Sümeyye,

   Öncelikle bu konuyu aileniz ile danışıp, sonrasında da çevrenizdeki bir diyetisyen ile çalışanızı öneririm. 🙂

Yorum Yaz