1 Adet Galeta Kaç Kalori?

Avrupa mutfağında yaygınlaşan ve tüm dünyaya yayılan galeta, fırında pişirilerek, kurutulmuş, yuvarlık veya uzun şekilde yapılan bir tip peksimettir. Türkiye’ de de tüketimi yaygın olarak gerçekleştirilen galetanın bir diğer adı da ‘Grissini’ şeklindedir. Galeta, normal şekilde hamurdan üretilen tuzlu ve az tuzlu şeklinde farklı alternatifleri bulunana bir kraker olarak değerlendirilir. Günümüzde galetanın ‘kepekli’ türünün üretimi de yaygın şekilde gerçekleştirilir. Genel olarak ‘atıştırmalık’ şekilde ara öğünler için tercih edilen galetanın tüketilmesi noktasında kesinlikle bilinçli bir şekilde hareket edilmesi büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü 1 adet galeta ya da küçük boyutlu 2 ila 3 adet galeta 1 dilim ekmek ile eş değer kalori değerlerine sahiptir. Bu doğrultuda da 1 adet (büyük) galeta 98 (kcal) kalori değerine sahiptir. Günümüzde kişiye özel diyet programlarında kişinin vücut durumuna göre yer verilir.

Sağlığımıza Etkisi

Günümüzde yoğun olarak tüketilen popüler besinlerden birisi olan galeta, özellikle diyet yapan kişiler tarafından yoğun olarak tercih edilir. Galeta ideal seviyede tüketilmesi halinde herhangi bir olumsuz etki teşkil etmez. Buna karşın galetanın yüksek miktarda kullanımı vücutta pek çok olumsuz etkiye yol açar. Bu olumsuz etkiler arasında da karın ağrıları, karında şişkinlik hissiyatı ve mide bulantısı gibi etkiler yer almaktadır. Bunun yanı sıra galetanın fazla tüketilmesi durumunda vücutta fazla yağ birikimine yol açarak, kilo alımına neden olabilir. Özellikle de günümüzde pek çok kişi tarafından kilo vermek üzere ara öğünlerin doldurulmasında galetanın kullanıldığı göz önünde bulundurulduğunda, tüketilen miktarın önemi daha da fazla olur. Kilo vermek üzere tüketilecek galetanın mutlaka uzman diyetisyen tarafından yapılan vücut değerleri değerlendirmelerine göre gerçekleştirilmesine dikkat edilmesi, zayıflamak isteyenler açısından çok önemlidir.

Besin Değerleri

1 adet galeta 98 (kcal) kalori içerir.

1 adet galeta 18.74 gram karbonhidrat içerir.

1 adet galetada 2.55 gram protein ve 0.8 gram lif bulunur.

1 adet galetada 1.2 gram yağ bulunur.

1 adet galetada 127.5 mg sodyum, 30 mg kalsiyum bulunur.

1 adet galeta  0.38 gram demir içerir.

Galetada vitamin ve kolesterol bulunmaz.

Diyet Listelerinde Kullanımı

Günümüzde pek çok kişi tarafından bilinçsiz şekilde yapılan kilo vermek üzere galeta tüketimi, vücutta yağ birikmesine neden olur. Bu yüzden de galetanın besin değerlerinden zayıflamak üzere yararlanabilmek için uzman diyetisyenin kişiye özel diyet programında önereceği miktarda tüketilmesi ya da önerilmemesi durumunda tüketilmemesi gerekmektedir.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?