kişiye özel diyet- diyetisyen Tuğçe Sert

1 Adet Elma Kaç Kalori

Türk lezzet coğrafyası içerisinde yer alan en eski meyve türlerinden birisi olan elma,  Türkçe’de alma şeklinde bilinen isminin, rengi olan ‘al’ yani kırmızıdan geldiği biliniyor. Kültürü yapılabilen bir meyve türü olan elma zengin besin içeriğiyle pek çok sağlık sorununa karşı da önemli bir etki oluşturuyor. 1 adet elma ortalama olarak 52 kaloridir. Özellikle içeriğindeki yüksek antioksidan seviyesiyle kansere karşı önemli bir koruyucudur. Genel olarak öğün sonraları sıklıkla tüketilen en popüler meyve türüdür. Anadolu coğrafyasında kolay yetiştirilebilen türleriyle sıkça bulunan elma, kırmızı ve yeşil renklere sahiptir. Kırmızısının genellikle tatlı, yeşil elma ise ekşi olduğu biliniyor. Elma,  vitamin yönünden oldukça zengin ve lif açısından iyi bir doğal kaynaktır. Kalori açısından son derece düşük seviyesi ve lif içeriğinin yüksek olması sebebi ile fazla kilolardan kurtulmak ya da vücudu formda ve sağlıklı tutmak açısından kişiye özel diyet programlarında sıklıkla kullanıyoruz. Detaylı bilgi almak için, diyetisyentugcesert.com/online-diyet/ üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

Sağlığımıza Etkisi

Yoğun lif içeren bir meyve türü olan elma, beraberinde düşük seviyedeki kalorisi, yüksek B grubu vitaminleri, C vitamini ve mineralleriyle son derece sağlıklıdır. Antioksidan özelliğinin bulunması kanser hastalıklarına karşı vücudun en önemli destekçilerinden birisidir. Normal besin alışkanlıklarında dahi gün içerisinde öğün ardından çeşitlilik yönünden yoğun şekilde tüketilen elma, diyet yapmak içinde en etkili besinlerin başında yer alır. Bir adet elma ortalama 100 gram gelirken, 52 kcal kalori değerine sahiptir ve kişiye özel diyet listelerinde sıklıkla yer verilen bir besindir. Elmada bulunan bir takım enzimler ağızdaki tükürük akışına uyum sağlayarak, ağızdaki asit seviyesini düşürmekte ve diş temizliğine olumlu etki oluşturur.

Ortalama 1 Elmadaki vitamin ve mineraller;

Ortalama boyutlardaki 1 elmada ortalama 52 kcal kalori bulunur.

Ortalama boyutlardaki 1 elma hiç kolesterol içermez.(Bu sebeple her yaş grubu tarafından tüketilebilir)

Ortalama boyutlardaki 1 elmada 2,4 gram lif bulunur.

Ortalama boyutlardaki 1 elmada 4,6 mg C vitamini vardır.

Ortalama boyutlardaki 1 elmada 0,027 mg B1 vitamini, 0,036 mg B2 vitamini ve 0,081 mg B3 vitamini bulunur. Ayrıca 0,051 mg B6 vitamini de içermektedir.

Ortalama boyutlardaki 1 elma 10,8 mg A vitamini içerir.

Ortalama boyutlardaki 1 elmada 0,58 mg demir, 172.8 mg potasyum ve 8.4 kalsiyum bulunur.

Ortalama boyutlardaki 1 elmanın 0.41 gram protein’i bulunur.

kişiye özel diyet ve zayıflama çalışmaları sırasında elma kullanımı

Modern tıp dünyasının araştırmalarının başarılı sonuçları çerçevesinde sunduğum online diyet hizmeti, diyet programlarının zayıflamak isteyen kişinin özellikleri ve yaşam koşullarına göre belirlenmesi temelinde başarılı olabilir. Elmada bulunan enzimler ve diyet programlarındaki en önemli noktalardan birisi olan diyabet hastalığı dolayısıyla, içerdiği pektin maddesi sayesinde galacturonic asit maddesini oluşturarak vücudun ihtiyaç duyduğu  şeker oranını karşılayabildiğinden hem zayıflama diyeti hem de diyabet diyeti programlarımın en önemli besinini oluşturuyor. Menopoz döneminin sık görülen etkilerinden olan bayanların bu dönemdeki en ciddi sorunlarından kolay kilo almaya karşıda etkili bir meyvedir.

Yorum Yaz

Mesaj Gönder
Diyetisyene Sor! 😊
Merhabalar, ben Diyetisyen Tuğçe Sert 😊 Online Diyet Programım ya da Klinik paketlerim hakkında bilgi almak ister misin?